fot. z archiwum projektu

„Zaczarowani sztuką”

Adresatami projektu ZACZAROWANI SZTUKĄ byli wychowankowie Domu Pomocy Społecznej w Psarskim oraz dzieci, będące pod opieką Fundacji na rzecz Rewaloryzacji Miasta Śrem - Koła Smoki.

Zarówno mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej, jak i dzieci, zwłaszcza podczas pandemii, nie mieli możliwości uczestnictwa w artystycznych wydarzeniach w centrach sztuki ze względu na swoje trudne sytuacje życiowe oraz zdrowotne. Warsztaty dały dzieciom oraz dorosłym niezwykłą możliwość także czynnego uczestnictwa w wydarzeniu kulturalnym.

fot. z archiwum projektu

Zajęcia były wielopłaszczyznowe a na celu miały stworzenie wspólnego jubileuszowego spektaklu muzycznego, iż poprzez sztukę można pokonać swoje ograniczenia. Doświadczenie to zainspirowało dzieci i dorosłych do życia w ciągłej kreacji, dostrzeżenia potęgi kultury i wyobraźni w ich życiu.

 

Warsztaty rozpoczęły się pracą nad oddechem. Ćwiczenia oddechowe poprzez zabawę pomogły w zrozumieniu relacji między oddechem a myślami i emocjami.

Następnie pracować zaczynało całe ciało. Poprzez zadania ruchowe uczestnicy odczuli jak ważna jest wyobraźnia. Praca nad dykcją, rolą, słowem, wypowiedzią prowadziły do nagrania scen i zapoczątkowania spotkań osób starszych z dziećmi. Spotkania odbyły się w pięknym ogrodzie DPS w Psarskim. 

 

fot. z archiwum projektu

Następne zajęcia dotyczyły muzyki. Poprzez zabawę, uczestnicy poczuli się prawdziwymi twórcami i krok po kroku poznali specyfikę pracy twórcy. Poznali istotę uważności w sztuce. Poznali siebie. Muzykując, śpiewając i grając na instrumentach, wykreowali wymarzony świat, poprzez sztukę pokonali swoje ograniczenia. 

 

Projekt zakończył się uroczystym występem, koncertem jubileuszowym uczestników warsztatów, podczas którego dorośli i dzieci zaprezentowali nabyte umiejętności.

Założeniem Programu KULTURA W DRODZE jest, aby artyści i animatorzy kultury realizowali projekty artystyczne i edukacyjne, adresowane do mieszkańców miejscowości oddalonych od większych centrów kultury. Wydarzenia kulturalne odbywały się w miejscu zamieszkania odbiorców, co umożliwiło wzięcie w nich udziału bez konieczności przemieszczania się. Dla mieszkańców DPS Psarskie oraz dzieci z Koła Smoki to wymarzone rozwiązanie.

 

fot. z archiwum projektu

Projekt realizowany był przez aktora Teatru Nowego w Poznaniu Janusza Andrzejewskiego oraz skrzypaczkę Marię Białecką z Fundacji Poznańska Akademia Sztuki.

Prowadzący warsztaty są wykształconymi i praktykującymi artystami, mającymi doświadczenie w nauczaniu i prowadzeniu zajęć. Mimo klasycznego wykształcenia, nie zamykają się na nowości. Otwarci na eksperymenty w sztuce, wykraczają poza wyznaczone granice. Ich otwartość i kreatywność zachęca innych do tworzenia, nie zamykania się w tym co oczywiste. Propagują ideę, iż w sztuce można wszystko, także wśród dzieci z niepełnosprawnościami oraz osób starszych, gdyż sztuka nie zna ograniczeń. Pokazują jak ważna jest praca nad sobą. Na co dzień związani z miastem Poznań, chętnie jednak wybierają się w odległe miejsca, by umożliwić innym odkrywanie sztuki, pokazanie jej twórczego bezkresu.

 

MIEJSCE REALIZACJI:
Dom Pomocy Społecznej w Psarskim
Fundacja na rzecz Rewaloryzacji Miasta Śrem

 

Projekt „Zaczarowani sztuką” został zrealizowany w ramach programu „Kultura w drodze”, przygotowanego przez Departament Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Założeniem programu było, żeby artyści i animatorzy kultury realizowali projekty artystyczne i edukacyjne, adresowane do mieszkańców tych miejscowości regionu, które oddalone są od wielkomiejskich centrów kultury. O innych projektach „Kultury w drodze” przeczytasz: tutaj

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0