fot. A. Grabowski, spektakl „Romeos & Julias unplagued. Traumstadt”

Zostań ambasadorem kultury

Do 25 marca w Departamencie Kultury UMWW trwa nabór zgłoszeń do programu pt. „Ambasador kultury”, służącego nawiązywaniu i podtrzymywaniu kontaktów pomiędzy artystami z Wielkopolski i zagranicy.

Międzynarodową wymianę kulturalną samorząd województwa wielkopolskiego realizuje od początku swego istnienia. Z biegiem lat nabrała ona charakteru systemowego w postaci programu grantowego „Ambasador Wielkopolskiej Kultury”. W jego ramach artyści z Wielkopolski, którzy otrzymali zaproszenia do udziału w międzynarodowych wydarzeniach artystycznych, mogli uzyskać wsparcie finansowe związane z przygotowaniem i przeprowadzeniem swojej prezentacji.

To dzięki temu programowi w roku 2021 aż 7 podmiotów artystycznych z Wielkopolski uczestniczyło w międzynarodowych festiwalach, odbywających się w wielu krajach Europy.

Ambasadorami w roku 2021 zostali: Stowarzyszenie „Synteza”, które zaprosiło do Wielkopolski Ukulele Prague Band, Stowarzyszenie Kulturalne Gwiazda, biorące udział w International Folk-Dance & Music Festival COTE D’Azur , odbywający się we Włoszech, Polski Teatr Tańca, wystawiający swój spektakl „Romeos & Julias unplagued. Traumstadt” w Berlinie, Stowarzyszenie Miłośników Twórczości Krzysztofa Komedy „Astigmatic”, które zaprosiło włoskiego kontrabasistę Flavio Gulllotę w celu wspólnej prezentacji w Poznaniu projektu „Czy świat potrwa jeszcze trzy kwadranse, DixieCompany, prezentujący swoją muzykę na dwóch festiwalach: Strarptautiskais Diksilendu Muzikas Festivals 2021 Latvia i Dixieland Dobrichovice, Orkiestra Arte dei Suonatori , realizująca cykl koncertów w Danii: w Kopenhadze, Viborg i Lolland oraz Wielkopolski Oddział Związku Literatów Polskich, którego członkowie pojechali do Rennes, aby spotkać się z mieszkańcami Bretanii oraz poetami francuskimi.

Arte dei Suonatori, fot. Modelina Magdalena Kasperczak

Ambasador dziś

Pomimo ograniczeń związanych z przekraczaniem granic, jak również obostrzeń, które trzeba zastosować przy organizacji wydarzeń kulturalnych, w roku 2022 program służący wspieraniu kontaktów międzynarodowych w kulturze jest realizowany.

 

Podobnie jak w 2021 r. w ramach „Ambasadora Kultury” możliwe jest zarówno pozyskanie środków potrzebnych na udział artystów lub grup z Wielkopolski w wydarzeniach kulturalnych odbywających się poza granicami Polski, jak również zaproszenie artystów z zagranicy w celu włączenia ich udziału do wydarzeń kulturalnych na terenie Wielkopolski. 

Na realizację tegorocznego programu Samorząd Województwa Wielkopolskiego przeznaczył kwotę 100.000 zł, przy czym maksymalnie można uzyskać wsparcie w wysokości 15.000 zł.

Szczegóły oraz dokumenty do pobrania tutaj:

regulamin

wniosek

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
2
Świetne
Świetne
1
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0