Ogólnopolskie Konfrontacje Kapel Dudziarskich

18–19 maja w Poznaniu odbyła się 17. edycja Ogólnopolskich Konfrontacji Kapel Dudziarskich. To spotkanie nie tylko muzyków, ale też budowniczych dud, którzy przywożą wykonane przez siebie instrumenty.

Ogólnopolskie Konfrontacje Kapel Dudziarskich to impreza, która łączy prezentacje kapel dudziarskich i koźlarskich, warsztaty dla młodych muzyków, seminarium poświęcone ochronie ludowej muzyki i instrumentów charakterystycznych dla naszego regionu oraz jedyny w Polsce konkurs dla budowniczych dud i ludowych instrumentów lutniczych na wykonanie nowego instrumentu.

 

Od 2017 roku Tradycje Dudziarskie w Wielkopolsce wpisane są na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

Dwudniowe święto kapel dudziarskich w Poznaniu to spotkanie nie tylko muzyków, ale też budowniczych dud, którzy przywożą wykonane przez siebie instrumenty. Są one oceniane przez specjalistów pod względem zgodnego z tradycją wykonania oraz jakości brzmienia. Wykonanie takiego instrumentu tradycyjnymi metodami wymaga kilkumiesięcznej, żmudnej pracy i wysokich kwalifikacji, dlatego budowniczych dud jest w Polsce tylko kilku.

Na Konfrontacje organizatorzy zapraszają najlepszych muzyków ze środkowej i południowej Wielkopolski (kapele dudziarskie), z Wielkopolski zachodniej (kapele kozła weselnego i ślubnego) oraz z Podhala, Beskidu Żywieckiego i Beskidu Śląskiego.

ORGANIZATORZY: Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu i Oddział Poznański Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków 

WSPÓŁPRACA: Muzeum Etnograficzne w Poznaniu i Instytut im. Oskara Kolberga. Wsparcie finansowe: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Realizacja filmu, zdjęcia: Rafał Cielek

 

SŁUCHAJ TAKŻE: Zamieniam się w słuch #38: Jarosław Mai

CZYTAJ TAKŻE: Dudy w taką noc. 13. edycja Nocy Muzeów w Poznaniu

CZYTAJ TAKŻE: Wiedzą, w jakie dudy dąć! Międzynarodowe Spotkania Kolędników-Dudziarzy w Połajewie

 

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0
D
Kontrast Wyłącz ruch