fot. Mariusz Forecki

Marszałek nagrodził najlepszych

Stypendia Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury adresowane są nie tylko do jej twórców, ale również animatorów, opiekunów i popularyzatorów dziedzictwa kulturowego. W 2018 roku odebrało je 21 osób, a kolejnych 7 zostało nagrodzonych. Uroczystość odbyła się 15 marca na Scenie Nowej Teatru Nowego w Poznaniu.

„Doceniamy osoby działające na rzecz upowszechniania kultury, nie tylko w stolicy naszego regionu, ale również w innych miastach na obszarze Wielkopolski. Dziś chcemy gorąco podziękować im za tę pracę” – powiedział o tegorocznych nagrodzonych Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego. Jak podkreślił podczas inauguracji gali, z roku na rok przybywa osób, które zasługują na stypendium: „Wybieramy najlepszych. To nie tylko osoby młode, które stawiają pierwsze kroki w działalności związanej z kulturą, ale również osoby, które działają w niej już od dłuższego czasu, mają na nią świetne pomysły, warte zauważenia i wsparcia”.

Nie ma wątpliwości, że Nagrody Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury, od 15 lat są jedną z najważniejszych form mecenatu Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Wśród laureatów nagród znajdują się artyści reprezentujący różne dziedziny sztuki; twórcy hołdujący najwyższym artystycznym kanonom, jak i działający w obiegu kultury popularnej.

 

W tym roku za całokształt dorobku kulturalnego nagrody otrzymali: Ryszard Łuczak, Krzysztof Pydyński, Krystyna Miłobędzka, Elżbieta Piszczorowicz-Mondra, Ewa Łowżył, Bogusław Biegowski i Piotr Śliwiński.

Warto przypomnieć, że w ubiegłych latach nagrodzeni zostali tacy artyści jak Krystyna Feldman, Lech Raczak, Alojzy Andrzej Łuczak, Krzysztof „Grabaż” Grabowski czy Tomasz Budzyński.

Niemniej ważną rolę odgrywają Stypendia Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury, przyznawane osobom o największym potencjale. Tegorocznymi stypendystami zostali: Gabriela Balcerek, Alicja Biała, Barbara Borowicz, Łucja Dudzińska, Ewa Fabiańska-Jelińska, Michał Fetler, Przemysław Kaczmarek, Maciej Klósak, Aneta Kolańczyk, Renata Kubacka, Wojciech Ławnicki, Halina Hila Marcinkowska, Mikołaj Mikołajczyk, Bartosz Nowacki, Włodzimierz Pankiewicz, Michał Podgórski, Mateusz Raszewski, Mirosława Sikorska, Mikołaj Szymański, Wojciech Zieleziński oraz Paweł Zych. Wielu dotychczasowych stypendystów cieszy się dziś uznaniem w polskiej kulturze. Pokazuje to choćby sukces trębacza i kompozytora jazzowego Macieja Fortuny, pianisty Jacka Kortusa, gitarzysty Łukasza Kuropaczewskiego, reportażysty Filipa Springera czy powieściopisarki Joanny Jodełki.

Stypendia Marszałka Województwa Wielkopolskiego 2018

Marek Woźniak wręcza Odznakę Honorową „Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego” Jerzemu Satanowskiemu, fot. Mariusz Forecki

Podczas uroczystości miało miejsce wręczenie Odznaki Honorowej „Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego” Jerzemu Satanowskiemu. To jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów zajmujących się muzyką filmową, teatralną i telewizyjną, od lat związany z poznańskim Teatrem Nowym.

Gali wręczenia tegorocznych stypendiów i nagród towarzyszył monodram muzyczny Anny Mierzwy pt. „Kalina”. Sztuka w reżyserii Agaty Biziuk to historia życia słynnej aktorki i piosenkarki Kaliny Jędrusik – konstruktorki własnego mitu, artystki panicznie bojącej się zaszufladkowania, do końca swojej pracy twórczej. Za tekst i dramaturgię monodramu odpowiada Magdalena Zaniewska, zaś za scenografię i kostiumy Justyna Przybylska.


NAGRODY MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO W DZIEDZINIE TWÓRCZOŚCI ARTYSTYCZNEJ, UPOWSZECHNIANIA I OCHRONY DÓBR KULTURY ZA ROK 2017

 

Stypendia Marszałka Województwa Wielkopolskiego 2018

Ryszard Łuczak z Nagrodą Marszałka Województwa Wielkopolskiego 2018. Fot. Mariusz Forecki

RYSZARD ŁUCZAK – poznański animator kultury i chórmistrz. Wieloletni nauczyciel szkół średnich. Założyciel, kierownik artystyczny i dyrygent Poznańskiego Chóru Nauczycieli im. Ignacego Jana Paderewskiego, który od 29 lat przypomina Wielkopolanom historyczny przyjazd Mistrza na Dworzec Letni, uznawany za impuls do wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Kapelmistrz Chóru w Szamotułach, Rogoźnie i Gorzowie Wielkopolskim. Jego działalność artystyczno-patriotyczna najczęściej łączy się z ważnymi wydarzeniami rocznicowymi. Ostatnio realizował takie projekty jak: „Za Naszą i Waszą wolność” – z okazji 200. rocznicy śmierci Naczelnika Tadeusza Kościuszki oraz „Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę!” z okazji 210 rocznicy powstania Mazurka Dąbrowskiego.

 

Stypendia Marszałka Województwa Wielkopolskiego 2018

Krzysztof Pydyński odbierający Nagrodę. Fot. Mariusz Forecki

KRZYSZTOF PYDYŃSKI – muzykolog, muzyk, klarnecista, prezes konińskiej Fundacji Kultury oraz Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Żychlinie, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Koninie. Jest założycielem i liderem zespołu jazzowego Dixieland Band, od 2000 roku prowadzi Big-band Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Koninie. Z tym zespołem koncertowali wybitni polscy artyści jazzowi m.in. Lora Szafran, Urszula Dudziak, Krzesimir Dębski. Zaangażowany w organizację Ogólnopolskiego Festiwalu Pianistycznego: „Chopinowskie Interpretacje Młodych”, „Międzynarodowych Warsztatów Big-bandowych Wielkopolska – Dolna Saksonia”, festiwalu „Jazzonalia” oraz Międzynarodowych Warsztatów Altówkowych im. Witolda Friemanna.

Stypendia Marszałka Województwa Wielkopolskiego 2018

Dorota Falkiewicz odbiera Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego 2018 w imieniu Krystyny Miłobędzkiej. Fot. Mariusz Forecki

KRYSTYNA MIŁOBĘDZKA – poetka, autorka sztuk teatralnych i prac teoretycznych poświęconych teatrowi dziecka. Debiutowała w roku 1960 cyklem Anaglify, pierwszy tom poetycki pt. „Pokrewne” wydała w 1970 roku. Opublikowała również: „Dom, pokarmy”, „Wykaz treści”, „Pamiętam”, „Imiesłowy”, „Po krzyku”, „Gubione”. Jej sztuki teatralne zostały zebrane w książce: „Gdzie baba siała mak”. Wydała ponadto zbiór szkiców o teatrze dziecka: „W widnokręgu Odmieńca”. Jest laureatką m.in.: Nagrody im. Barbary Sadowskiej, Nagrody Fundacji Kultury, Nagrody Ministra Kultury, Nagrody Artystycznej Miasta Poznania oraz Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej SILESIUS za całokształt twórczości.

Stypendia Marszałka Województwa Wielkopolskiego 2018

Elżbieta Piszczorowicz-Mondra odbiera Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego 2018. Fot. Mariusz Forecki

ELŻBIETA PISZCZOROWICZ-MONDRA – z wykształcenia matematyk, z zamiłowania animatorka kultury, zwłaszcza muzycznej. Była wiceprezesem Towarzystwa Miłośników Kalisza, współzałożycielką Stowarzyszenia Multi.Art, będącego platformą prezentacji młodych artystów związanych z Kaliszem. Od kilkunastu lat popularyzuje dorobek Rodziny Wiłkomirskich. W roku 2014 została koordynatorką projektu Muzeum Rodziny Wiłkomirskich w Kaliszu i prezesem zarządu Fundacji Rodziny Wiłkomirskich. Pomysłodawczyni multigeneracyjnych projektów edukacyjno-muzycznych w południowej Wielkopolsce: „Budzik muzyczny”, „ Muzykiem być”, „Bliżej Wiłkomirskich”. Projekty realizowane przez Fundację w ciekawy sposób łączą tradycję z nowoczesną oprawą, aspekty historyczne z nowymi technologiami, a sztukę z życiem codziennym.

 

Stypendia Marszałka Województwa Wielkopolskiego 2018

Marszałek wręcza Nagrodę Ewie Łowżył. Fot. Mariusz Forecki

EWA ŁOWŻYŁ – artystka, fotografik, projektantka, inicjatorka projektu społeczno-kulturalnego KontenerART, który przyczynił się do powrotu miasta nad rzekę Wartę w Poznaniu. Współinicjatorka i liderka projektu edukacyjno-społeczno-artystycznego „Chór Czarownic”. Współpracowała jako kostiumograf i scenograf z Polskim Teatrem Tańca i Festiwalem Teatralnym Malta. Jest miejską aktywistką, radną osiedla Jeżyce. Współautorka „Memento Vulgarii” – projektu artystycznego towarzyszącego konferencji klimatycznej ONZ w Poznaniu. Współpracuje z Fundacją Talenty, wspierającą wybitnie uzdolnioną polską młodzież. Od kilku lat – w Poznaniu, Warszawie i Rwandzie – realizuje projekt „Plemiona” opowiadający o trybalizacji społecznej. Zachęca do współpracy środowiska społecznie wykluczone, organizuje warsztaty dla osób niepełnosprawnych, integruje różne środowiska. Artystka łączy w swojej pracy zaangażowanie w sztukę z wrażliwością i empatią społeczną. Laureatka Nagrody Pracy Organicznej, laureatka tytułu Człowiek Kultury sezonu 2017. Stypendystka Kunstlerhaus Bethanien w Berlinie i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Polsce.

Stypendia Marszałka Województwa Wielkopolskiego 2018

Bogusław Biegowski odbiera Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego 2018. Fot. Mariusz Forecki

BOGUSŁAW BIEGOWSKI – fotograf. W latach 90 prowadził pracownię Antropologii Fotografii w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM w Poznaniu. Jest prezesem Nadnoteckiej Fundacji Artystycznej. Zorganizował działalność „Świetlicy – Kolektywu fotograficznego”. Od 2014 r. prowadzi „Jarmarczno-Odpustową Firmę Portretową”, która zajmuje się propagowaniem fotografii analogowej. W 2015 r. założył „Ośrodek Myśli i Działań Fotograficznych Ciemnica”. Juror w konkursie „Moja Wielkopolska”, a także wykładowca i konsultant projektów realizowanych przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Jest współautorem wystawy fotograficznej: „Moja Wielkopolska – analog” i współrealizatorem kolejnych edycji Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki.

Stypendia Marszałka Województwa Wielkopolskiego 2018

Marek Woźniak wręcza Nagrodę prof. Piotrowi Śliwińskiemu. Fot. Mariusz Forecki

PIOTR ŚLIWIŃSKI – nauczyciel akademicki, wychowawca kilku pokoleń polonistów, autor blisko dwudziestu książek, autor szkiców i recenzji poświęconych literaturze, redaktor kilku tomów zbiorowych. Jego teksty zostały przetłumaczone na język angielski, francuski, czeski, hiszpański, niemiecki, szwedzki i ukraiński. Przez wiele lat był redaktorem „Polonistyki” oraz redaktorem prowadzącym „Poznańskich Studiów Polonistycznych”. Jest współtwórcą studenckiego czasopisma „Pro Arte”. Publikował na łamach „Gazety Wyborczej” i „Tygodnika Powszechnego”. Popularyzując wiedzę o literaturze, napisał hasła do wydanej w 1996 roku „Wielkiej Ilustrowanej Encyklopedii Gutenberga”. Zainicjował „Wyspę Literatury”, prowadzoną w ramach studiów przez znanych pisarzy. Kurator Międzynarodowego Festiwalu „Poznań Poetów”. Inicjator i przewodniczący kapituły Poznańskiej Nagrody Literackiej.

STYPENDIA MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO W DZIEDZINIE KULTURY W ROKU 2018

Stypendia Marszałka Województwa Wielkopolskiego 2018

Gabriela Balcerek, fot. Mariusz Forecki

GABRIELA BALCEREK – młoda skrzypaczka, uczennica Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. M. Karłowicza. Uczestniczka wielu konkursów skrzypcowych, odbywających się w Polsce i za granicą. Jest stypendystką MKiDN w programie „Młoda Polska”. W 2016 roku koncertowała z orkiestrą Sinfonia Viva pod dyrekcją Tomasza Radziwonowicza podczas Festiwalu „Musica Sacromontana”. W ramach programu stypendialnego chciałaby nagrać płytę z utworami Wieniawskiego, Kreislera, Sarasate’go i Szczerbińskiego, które zostaną na tę okazję zaaranżowane na orkiestrę smyczkową.

 

Stypendia Marszałka Województwa Wielkopolskiego 2018

Stypendium Marszałka Województwa Wielkopolskiego 2018 dla Alicji Białej. Fot. Mariusz Forecki

ALICJA BIAŁA – ilustratorka, graficzka, artystka wizualna. Ukończyła Via University College oraz The Copenhagen School of Design and Technology w Danii. Obecnie kontynuuje edukację na The Royal College of Art w Londynie. Jej ilustracje publikowane są regularnie m.in. w Danii, Polsce, Niemczech, Chinach i Australii. Jest także autorką murali, które znajdują się w Polsce, Portugalii, Meksyku – jej ostatnia praca powstała kilka miesięcy temu w Kassel w Niemczech, w ramach czternastej edycji wystawy sztuki współczesnej Dokumenta. Ostatnie wystawy indywidualne artystki odbyły się w Santa Barbara Center for Art, Science and Technology w Kalifornii oraz Mute Gallery w Lizbonie. W styczniu nakładem wydawnictwa Wolno ukazała się jej pierwsza książka. Jest to wybór wierszy Marcina Świetlickiego „Polska (wiązanka pieśni patriotycznych)”. Kwotę ze stypendium chce przeznaczyć na kontynuowanie studiów na The Royal College of Art.

BARBARA BOROWICZ – doktor sztuki muzycznej, klarnecistka, a także germanistka. Koncertuje, nagrywa, jest laureatką wielu znaczących konkursów muzycznych. Interpretatorka dzieł muzyki współczesnej, szczególnie interesuje się twórczością Karlheinza Stockhausena i kompozytorów polskich. Ma na swym koncie płytę „Double Clarinet Concertos” z utworami z epoki klasycyzmu, nagraną wspólnie z prof. Andrzejem Godkiem. Laureatka Medalu Młodego Pozytywisty, przyznawanego przez Towarzystwo im. H. Cegielskiego. W ramach programu stypendialnego chce nagrać płytę CD z utworami Witolda Friemanna – kompozytora, związanego z Koninem.

 

Stypendia Marszałka Województwa Wielkopolskiego 2018

Stypendium Marszałka Województwa Wielkopolskiego 2018 dla Łucji Dudzińskiej. Fot. Mariusz Forecki

ŁUCJA DUDZIŃSKA – poetka, wydawca, redaktor serii wydawniczej, animatorka kultury – pomysłodawczyni i organizatorka wielu akcji literackich, konkursów, wystaw, prezentacji. Członkini Zarządu Głównego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Autorka siedmiu tomów poetyckich, tłumaczonych na osiem języków. Laureatka kilkudziesięciu konkursów poetyckich, Nagrody „Tetis” i wielokrotnych nominacji za tom poetycki. Za debiut „z mandragory” otrzymała symboliczną Nagrodę R. Milczewskiego-Bruna. Inicjatorka i kuratorka ogólnopolskiej Grupy Literycznej Na Krechę. Prowadzi Fundację Otwartych Na Twórczość (FONT). W ramach stypendium chciałaby napisać wiersze, które zostaną opublikowane w tomie „Taki Stan. Wykrzesać ogień” oraz podjąć działania, mające na celu promocję tej książki.

 

Stypendia Marszałka Województwa Wielkopolskiego 2018

Ewa Fabiańska-Jelińska, fot. Mariusz Forecki

EWA FABIAŃSKA-JELIŃSKA – doktor w dziedzinie sztuk muzycznych, kompozytorka. Laureatka prestiżowych konkursów kompozytorskich w kraju i za granicą, wielokrotna stypendystka. Jej utwory są regularnie wydawane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, a także Acte Prealable czy Norsk Music Forlag. W ramach stypendium planuje zorganizować dwa koncerty kompozytorskie: 1. Monograficzny z utworami solowymi i kameralnymi oraz 2. Koncert przedstawiający kompozycje stworzone przez wielkopolskich kompozytorów na kwartet puzonowy.

 

MICHAŁ FETLER – saksofonista, instrumentalista, kompozytor, producent. Swoje poszukiwania twórcze poświęca orkiestrom dętym oraz muzyce ludowej. W ramach programu stypendialnego chce skompletować oraz wypromować portfolio zespołu Polmuz, który powstał w 2017 r., w wyniku rezydencji artystycznej w CK Zamek. Zaaranżowano wtedy spotkanie muzyków z Wielkopolski, którzy dokonali interpretacji muzyki ludowej z okolic Poznania, Pleszewa, Śremu, Gryżyny, czy Jurkowa. Celem nadrzędnym projektu jest promocja wielkopolskich tradycji muzycznych i dziedzictwa kulturowego jako żywej materii artystycznej.

PRZEMYSŁAW KACZMAREK – laureat krajowych i międzynarodowych konkursów akordeonowych, organizator imprez kulturalnych, koncertów i wydarzeń artystycznych, prezes fundacji „Aktywni Zawodowo”. Kwotę ze stypendium chce przeznaczyć na cyfrowe opracowanie materiału muzycznego kapeli podwórkowej „Józefiaki znad Prosny”, który jest zachowany na nośnikach analogowych oraz na opracowanie i redakcję monograficznego wydawnictwa poświęconego „Józefiakom…”. Kapela ta współtworzyła folklor miejski Kalisza od końca lat 40 XX wieku. Projekt stypendialny jest częścią większego zadania, którym będzie wydanie płyty z nowymi wersjami repertuaru kapeli „Józefiaki znad Prosny”.

 

Stypendia Marszałka Województwa Wielkopolskiego 2018Stypendia Marszałka Województwa Wielkopolskiego 2018

Maciej Klósak, fot. Mariusz Forecki

MACIEJ KLÓSAK – prezes Stowarzyszenia „Nowy Ostrów”, członek Rady Redakcyjnej „Rocznika Kaliskiego”, animator Klubu Podróżnika przy Ostrowskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Od 2013 roku zajmuje się promocją postaci Stefana Szolca-Rogozińskiego. Członek Komitetu Obchodów „Roku Stefana Szolca-Rogozińskiego w Kaliszu” w 2017 roku. Wcześniej stanął na czele dwóch afrykańskich wypraw śladami polskiego podróżnika. W ramach programu stypendialnego chce kontynuować działania związane z popularyzacją tej postaci w Polsce i za granicą.

 

Stypendia Marszałka Województwa Wielkopolskiego 2018

Aneta Kolańczyk, Fot. Mariusz Forecki.

ANETA KOLAŃCZYK – magister filologii polskiej, nauczycielka języka polskiego, autorka kilkudziesięciu audycji radiowych i artykułów w prasie oraz kilku książek dotyczących literatury oraz literatów wielkopolskich. Pod pseudonimem Teresa Rudowicz wydała trzy książki poetyckie i zbiór opowiadań. W ramach stypendium laureatka planuje wydać ilustrowaną książkę z wierszami dla młodszych dzieci pod roboczym tytułem „Takie sobie wierszyki”, która składałaby się ze zbioru ok. 40 krótkich rymowanych bajek. Tematyka utworów będzie zróżnicowana, ilustracje towarzyszące tekstom – wykonane przez Annę Sitę – będą nawiązywać bezpośrednio do ich treści.

 

Stypendia Marszałka Województwa Wielkopolskiego 2018

Renata Kubacka, fot. Mariusz Forecki

RENATA KUBACKA – osoba niepełnosprawna od 18 lat, społeczna działaczka kulturalna, organizatorka licznych wydarzeń artystycznych promujących twórczość ludową, integruje środowiska kół gospodyń wiejskich z terenu powiatu konińskiego oraz gmin ościennych. W ramach programu stypendialnego chce zrealizować projekt pn. „Ocalić od zapomnienia Wczoraj i Dziś”. Na projekt złożą się: opracowanie i wydanie mini przewodnika lokalnego, rajd rowerowy szlakiem zapomnianych miejsc, o których będzie mowa w przewodniku, warsztaty artystyczne i kulinarne, spotkanie autorskie, seminarium poświęcone świadomości kulturowej.

WOJCIECH ŁAWNICKI – ukończył Malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, jest współtwórcą Galerii Plastyfikatory w Luboniu, na koncie ma wystawy indywidualne i zbiorowe, jest autorem serii performansów oraz działań performatywnych. Stypendium chce przeznaczyć na promocję własnej twórczości, w ramach której rozwija autorską koncepcję malarską. Wykorzystuje naturalne, zebrane własnoręcznie materiały, takie jak glina, minerały, lawa, kamień, tworzy z nich pigmenty i farby, tak wytworzonymi farbami maluje obrazy. Obrazy te są monochromatyczne i minimalistyczne, ale jednocześnie są pejzażami miejsc, z których pochodzą materiały, służące do ich namalowania. Miejscem prezentacji tych dzieł ma być konińska Wieża Ciśnień. Przy okazji wystawy powstanie obszerna publikacja promująca twórczość autora w kraju oraz za granicą.

Stypendia Marszałka Województwa Wielkopolskiego 2018

Halina Hila Marcinkowska, fot. Mariusz Forecki

HALINA HILA MARCINKOWSKA – prawniczka, absolwentka Jesziwa Jakar w Jerozolimie, uczestniczka seminariów poświęconych kulturze żydowskiej, odbywających się w Polsce i w Izraelu. Współzałożycielka Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Oddziału w Kaliszu, współzałożycielka Muzeum Fotografii Kalisza, współorganizatorka Europejskich Dni Dziedzictwa. Autorka inwentaryzacji polskich i ukraińskich cmentarzy żydowskich. Współpracowniczka Muzeum Historii Żydów Polskich i Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie. Współpracowniczka portalu „Wirtualny Szetl”, redaktor naczelna Forum Żydów Polskich. Autorka książki „Miasteczko w kolorze niebieskim – Żydzi z Błaszek”, opiekunka Nowego Cmentarza Żydowskiego w Kaliszu. W ramach programu stypendialnego chce zinwentaryzować cmentarz koźmińskiej społeczności żydowskiej w Orli.

 

Stypendia Marszałka Województwa Wielkopolskiego 2018

Mikołaj Mikołajczyk, fot. Mariusz Forecki

MIKOŁAJ MIKOŁAJCZYK – ukończył Państwową Szkolę Baletową w Poznaniu, tancerz, choreograf, reżyser, przeszedł wszystkie szczeble kariery od adepta do solisty, występował na licznych krajowych oraz zagranicznych festiwalach. Jest autorem spektakli oraz projektów artystycznych. Od 2012 r. współpracuje z Zakrzewskim Domem Kultury, z tamtejszymi seniorami oraz młodzieżą. Pieniądze ze stypendium chce przeznaczyć na projekt: „Chciałbym zatańczyć z Danutą Kisiel Drzewińską… Taniec jako siła życia” – ma być to projekt dokumentalno-badawczy, którego podsumowaniem będzie prezentacja sceniczna i realizacja filmowa. Powstanie wydarzenie interdyscyplinarne, łączące taniec, słowo, ruch, obraz, instalacje przestrzenne i muzykę.

Stypendia Marszałka Województwa Wielkopolskiego 2018

Bartosz Nowacki, fot. Mariusz Forecki

BARTOSZ NOWACKI – filmowiec, absolwent Filmoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego, kursów i szkoleń z zakresu reżyserii, pisania scenariuszy, produkcji i dystrybucji filmowej. Jego film krótkometrażowy „Na drodze” był prezentowany na wielu festiwalach, między innymi w Polsce, Wielkiej Brytanii, Francji, USA, Australii, Indiach, zdobywając kilka nagród w kategorii: „najlepszy short”. Uczestniczył w realizacji wielu filmów jako scenarzysta, reżyser lub asystent reżysera. Wśród nich były między innymi „Czas honoru (asystent reżysera Michała Rosy, Michała Rogalskiego) oraz „Wałęsa. Człowiek z nadziei” (asystent reżysera Andrzeja Wajdy). W ramach programu stypendialnego kandydat chciałby wziąć udział w Atelier Scenariuszowym, w ramach którego będzie pracował nad swoim filmem fabularnym pt. „Dworek”.

 

Stypendia Marszałka Województwa Wielkopolskiego 2018

Włodzimierz Pankiewicz, fot. Mariusz Forecki

WŁODZIMIERZ PANKIEWICZ – poeta, malarz, grafik, uczestnik wielu konkursów poetyckich, laureat nagród i wyróżnień, autor siedmiu tomików wierszy, ma w dorobku ponad 3000 utworów. Kwotę ze stypendium chce przeznaczyć na wydanie tomiku wierszy pod roboczym tytułem: „Krajeńskie cichosze”, który będzie zwierał wybór jego dotychczasowych wierszy a także nowe, jeszcze nieopublikowane utwory. Tomik będzie bogato ilustrowany przez autora, a inspiracją dla ilustracji będą krajobrazy charakterystyczne dla ziemi krajeńskiej.

 

Stypendia Marszałka Województwa Wielkopolskiego 2018

Michał Podgórski, fot. Mariusz Forecki

MICHAŁ PODGÓRSKI – tancerz, uczestnik i laureat licznych konkursów tańca, od roku 2002 związany z Zespołem Folklorystycznym „Marynia”, z którym występuje zarówno w kraju, jak i za granicą, upowszechnia i promuje kulturę i obyczaje Wielkopolski, kultywuje polskie tańce narodowe, bierze udział w przedsięwzięciach o charakterze edukacyjnym dla dzieci i młodzieży. Kwotę ze stypendium chce przeznaczyć na sfinansowanie Instruktorskiego Kursu Kwalifikacyjnego na kierunku taniec ludowy, organizowanego przez Mazowiecki Instytut Kultury, który daje uprawnienia do zajmowania określonych stanowisk w instytucjach kultury.

 

Stypendia Marszałka Województwa Wielkopolskiego 2018

Mateusz Raszewski, fot. Mariusz Forecki

MATEUSZ RASZEWSKI – skrzypek, uczeń ostatnich wiejskich mistrzów, popularyzator muzyki tradycyjnej, reaktywował rodzinną pracownię instrumentów tradycyjnych. Prowadził badania etnomuzykologiczne w dorzeczu Prosny. Prowadził prace konserwatorskie związane z ochroną tradycyjnych instrumentów, pochodzących z XIX i XX wieku. Muzykę okolic Kalisza popularyzował w mediach, między innymi w radiowej „Dwójce” i TVP Kultura. W ramach programu stypendialnego zamierza kontynuować badania etnomuzykologiczne, podejmować dalsze działania popularyzatorskie, powołać do życia Wiejski Klub Tańca, nakręcić film dokumentalny z przeprowadzonych badań.

 

Stypendia Marszałka Województwa Wielkopolskiego 2018

Stypendium Marszałka Województwa Wielkopolskiego 2018 dla Mirosławy Sikorskiej. Fot. Mariusz Forecki

MIROSŁAWA SIKORSKA – ukończyła kulturoznawstwo, muzealnictwo, reżyserię filmową, jest reżyserem, scenarzystą, montażystą. Jest autorką warsztatów twórczych „Świat po dwóch stronach kamery”, w ramach których pracuje z młodzieżą z trudnych środowisk, stypendystka MKiDN 2014 r., wieloletni współpracownik Telewizji Edukacyjnej w zakresie programów poświęconych sztuce. Pieniądze ze stypendium chce przeznaczyć na druk i wydanie gotowej już książki o Florentynie Trawińskim pt. „Zbawca Luwru – fakty i mit”.

 

 

Stypendia Marszałka Województwa Wielkopolskiego 2018

Mikołaj Szymański, fot. Mariusz Forecki

MIKOŁAJ SZYMAŃSKI – tancerz i młodszy instruktor Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie”. Popularyzuje kulturę osób niepełnosprawnych. Brał udział w tworzeniu pierwszego i jedynego w Polsce Integracyjnego Turnieju Tańców Polskich. Z zespołem „Wielkopolanie” koncertował na całym świecie. W ramach programu stypendialnego, chciałby opłacić kurs tańca ludowego w Mazowieckiej Akademii Tańca, organizowanego przez Mazowiecki Instytut Kultury i Sztuki w Warszawie. Po ukończeniu kursu uzyska kwalifikacje do samodzielnego prowadzenia zajęć.

 

 

Stypendia Marszałka Województwa Wielkopolskiego 2018

Wojciech Zieleziński, fot. Mariusz Forecki

WOJCIECH ZIELEZIŃSKI – absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej we Wrocławiu, prowadził chóry i zespoły szkolne, pracował w Filharmonii Wrocławskiej, był muzykiem w Kaliskiej Orkiestrze Symfonicznej, kontrabasistą w Filharmonii Kaliskiej, dyrektorem do spraw orkiestr w Południowowielkopolskim Związku Chórów i Orkiestr, tworzy oraz prowadzi audycję pt. „Pod wielkopolską batutą” w kaliskim Radio Centrum. Pieniądze ze stypendium przeznaczy na warsztaty dla dyrygentów orkiestr dętych z terenu Południowej Wielkopolski i na pozyskiwanie młodych talentów, w skład warsztatów wchodzić będą szkolenia zarówno teoretyczne jak i praktyczne. Całość zostanie zwieńczona koncertem.

 

Stypendia Marszałka Województwa Wielkopolskiego 2018

Paweł Zych, fot. Mariusz Forecki

PAWEŁ ZYCH – absolwent Wydziału Architektury na Politechnice Poznańskiej, otrzymał Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi 2004, wydał trzy autorskie albumy komiksowe, autor części pierwszej i drugiej bestsellerowej książki „Bestiariusz słowiański”, współpracował przy tworzeniu gry: „Wiedźmin 3”, jest współautorem książki „Duchy polskich miast i zamków” oraz autorem książki „Święci i biesy”. Pieniądze ze stypendium chce przeznaczyć na stworzenie stylizowanego planu miasta – mapy legend Poznania, która będzie się składała do podręcznego, kieszonkowego formatu, tak aby każdy turysta mógł zabrać ją ze sobą na wycieczkę i poznawać tajemnicze opowieści ze stolicy Wielkopolski.

Uroczyste wręczenie Nagród i Stypendiów Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury odbyło się w czwartek 15 marca o godz. 18.00 na Scenie Nowej Teatru Nowego w Poznaniu.

 

CZYTAJ TAKŻE: Inwestycje kulturalne. Stypendia Marszałka Województwa Wielkopolskiego 2019

 

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0