fot. materiały organizatorów

Piękny czterdziestoletni

Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca w Koninie to najbardziej wiekowa impreza tego typu w Europie. W tym roku obchodził swój 40. jubileusz. Dzieci, śpiew i taniec po raz kolejny zawładnęły miastem.

Był wrzesień 1979 roku – po dwóch latach wysiłków w Koninie odbyły się Ogólnopolskie Konfrontacje Dziecięcych Zespołów Tanecznych. Na scenie zaprezentowało się wówczas 25 zespołów i nic nie zapowiadało, że cztery dekady później to wydarzenie stanie się jednym z najbardziej prestiżowych artystycznych konkursów dziecięcych w kraju i Europie.

…JAK JEDEN DZIEŃ

A jednak tak właśnie się stało. Czterdzieści lat funkcjonowania w kalendarzu kulturalnym czyni Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca najbardziej wiekową imprezą tego typu na Starym Kontynencie. A zasada starszeństwa i piękny jubileusz uprawniają do sentymentalnych podróży w czasie, pod znakiem których upłynęła tegoroczna edycja festiwalu.

Jest co wspominać – i to wspominać z dumą: przez czterdzieści lat istnienia imprezy na scenie Konińskiego Domu Kultury zatańczyło i zaśpiewało prawie 140 tysięcy dzieci!

 

To właśnie tutaj pierwsze kroki na wielkiej scenie stawiało wiele obecnych gwiazd polskiego filmu i estrady, m.in. Krzysztof Antkowiak, Marysia Sadowska, Patrycja Markowska, Alicja Bachleda-Curuś czy Marina Łuczenko.

Co roku do eliminacji przystępuje kilka tysięcy uczestników, którzy rywalizują ze sobą w kilkunastu kategoriach wiekowych i gatunkowych.

Jubileuszowy festiwal różnił się od dotychczasowych odsłon. Po raz pierwszy część przesłuchań przeniesiono do auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie. I po raz pierwszy koncert galowy, na którym występują wszyscy nagrodzeni i wyróżnieni uczestnicy konkursowych zmagań, odbył się nie w Amfiteatrze Na Skarpie, ale na konińskim placu Wolności, na którym wyrosła olbrzymia scena.

JAK ZWYKLE NIEZWYKŁY

Na tym jednak koniec ekstrawagancji. 40. Festiwal był dokładnie taki jak zawsze, czyli jak zwykle… niezwykły. Otworzył go kolorowy korowód ulicami miasta. Najbardziej rozśpiewany i barwny marsz wystartował spod Konińskiego Domu Kultury i tanecznym krokiem dotarł na starówkę, by odebrać z rąk prezydenta Konina, Piotra Korytkowskiego, klucze do bram miasta.

Tym samym – na kilka festiwalowych dni – dzieci i muzyka objęły miasto we władanie, i to zupełnie dosłownie: nie sposób bowiem przeoczyć kilku tysięcy młodych zdolnych, którzy z dnia na dzień zaludniają konińskie ulice. Łatwo rozpoznać ich w tłumie. Jeśli na początku czerwca spotkacie w Koninie kilkoro dzieci ćwiczących zapamiętale przewroty na miejskim skwerku, jeśli dziewczynka w kolejce do sklepowej kasy znienacka wykona skomplikowany piruet, jeśli chłopiec w autobusie ze skupieniem na twarzy powtarza trudne frazy piosenki – jasne jest, że właśnie trwa festiwal.

WPADNIJ, WPADNIJ DO KONINA…

Wielka zabawa i niesamowite widowisko wieńczące imprezę to jedno, ale festiwal to również – czy może przede wszystkim – poważna rywalizacja.

W tym roku w ramach eliminacji zaprezentowano 123 pokazy taneczne, a jury wokalne wysłuchało ponad 120 utworów. Jak przyznają jurorzy, przesłuchania konkursowe dostarczają co roku poważnych dylematów, bo poziom jest bardzo wysoki i wyrównany.

 

„Niejeden dorosły mógłby uczyć się dojrzałości i wrażliwości od tych bezpretensjonalnych i fenomenalnych młodych ludzi­” – twierdzą zgodnie jurorzy wokalni.

Elżbieta Miętkiewska-Markiewicz, dyrektor festiwalu i Valeria Voykowa, najlepsza wokalistka 40. Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca 2019

W rywalizacji wokalistów przyznano ostatecznie 25 nagród i wyróżnień dla solistów i zespołów zmagających się w 6 kategoriach konkursowych. Decyzją jury tanecznego pod przewodnictwem Katarzyny Migały przyznano 49 nagród – Brązowych, Srebrnych i Złotych Aplauzów – oraz wyróżnień w 12 kategoriach.

To, na co czekają jednak wszyscy uczestnicy, to nagrody główne festiwalu, czyli Grand Prix w kategorii piosenka i taniec.

Najlepszą wokalistką 40. Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca została trzynastoletnia Valeria Voykowa z Bułgarii, która emocjonalnym wykonaniem utworu „Je suis malade” podbiła serca jury. Nagrodę ufundowaną przez Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych wręczyła Elżbieta Miętkiewska-Markiewicz, dyrektor festiwalu. W kategorii taniec Grand Prix zdobył zespół Triumf Dance Club z Ukrainy za układ „Konfrontacja”.

…TU KARIERA SIĘ ZACZYNA

Wszyscy laureaci przesłuchań konkursowych tradycyjnie zaprezentowali się we wspólnym Koncercie Galowym, który jest zwieńczeniem kilkudniowych zmagań tanecznych i wokalnych.

 

„Dziękujemy za to, że mogliśmy oglądać wasz talent” mówiła, otwierając koncert, dyrektor festiwalu, Elżbieta Miętkiewska-Markiewicz. „Gratuluję nagrodzonym i wyróżnionym, chociaż tak naprawdę wszyscy uczestnicy festiwalu są wygranymi, ponieważ mają pasję i upór, by rozwijać się artystycznie”.

Jubileuszowy festiwal był także okazją, by docenić tych, którzy od lat wspierają to wydarzenie. Honorowy Aplauz dla samorządu miasta odebrał prezydent Konina, Piotr Korytkowski. Szczególne podziękowania skierowano także do byłych dyrektorów Konińskiego Domu Kultury. A potem… sceną na placu Wolności zawładnęły muzyka, śpiew i taniec. Dziecięca radość i młodzieńczy entuzjazm – szczere i zaraźliwe – unosiły się nad miastem jeszcze długo.

FESTIWAL MIASTU

Od lat jedną z festiwalowych tradycji jest koncert Festiwal Miastu. W tym roku dla uczestników konkursu i mieszkańców Konina zaśpiewał Michał Szpak. Nie zabrakło rockowych brzmień, wzruszeń, emocji, największych przebojów młodego wokalisty, jak i zaaranżowanych na jego potrzeby coverów.

Szpak bez trudu uwiódł publiczność swoim niewymuszonym wdziękiem i niewątpliwą sceniczną osobowością – i wkrótce cały skwer przed Konińskim Domem Kultury tętnił wyśpiewywanym wspólnie refrenem: „byle być sobą, byle być sobą do końca”.

 

40. Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca, Konin, 5–8 czerwca 2019.

 

CZYTAJ TAKŻE: W objęciach Dziesiątej Muzy. 65. Ogólnopolski Konkurs Filmów Niezależnych im. Henryka Kluby w Koninie

CZYTAJ TAKŻE: Trzy, dwa, jazz. Jazzonalia 2019

CZYTAJ TAKŻE: UFO w Szamotułach

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0