Wehikuł czasu, to byłby cud
Opublikowano:
27 czerwca 2019
Od:
Do:
Początek:
Koniec:
W Lądzie nad Wartą co roku od piętnastu lat odbywa się Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej. Przez dwa festiwalowe dni teren wokół pocysterskiego klasztoru zamienia się w średniowieczną osadę pełną mnichów i wojów, zapracowanych rzemieślników i kupców, rycerzy i pięknych dam przechadzających się wśród drzew.
Chociaż autorzy literatury science-fiction z Georgem Wellsem na czele oraz twórcy kina nowej przygody starają się nas przekonać, że do podróży w czasie konieczne są skomplikowane maszynerie i technologie o niewymawialnych nazwach, okazuje się, że do podróży w czasie wystarczy grono szaleńców, połączonych wspólną pasją oraz piękne miejsce, które ich ugości. Jedno i drugie znaleźć można w Lądzie nad Wartą.
Wszystko zaczęło się piętnaście lat temu, kiedy dzięki wspólnym wysiłkom Starostwa Powiatowego w Słupcy oraz Muzeum Archeologicznego w Poznaniu odbył się pierwszy festiwal kultury średniowiecznej zatytułowany „Budujemy gród i klasztor w Lądzie”.
Mijały lata, partnerstwo trwało, rozwijało się i nabierało rumieńców, a kolejne edycje Festiwalu Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie stały się wyczekiwaną przez wielu imprezą, przyciągającą turystów nie tylko z najbliższych okolic, ale z całego kraju, a nawet spoza jego granic.
PRZESZŁOŚĆ JEST DZIŚ
Dziś Festiwal to okazja do świetnej zabawy, ale nie tylko. Od lat o edukacyjny wymiar wydarzenia dba Muzeum Archeologiczne w Poznaniu oraz poznański oddział Stowarzyszenia Archeologów Polskich. Każda edycja Festiwalu ma swój temat przewodni, któremu poświęcona są wykłady o charakterze popularnonaukowym, pokazy filmowe oraz wystawy uzupełniające imprezę. Tradycją jest też pofestiwalowe wydawnictwo, obejmujące zapis wszystkich wykładów.
Tematyka festiwalu zbudowana została na dwóch najważniejszych zabytkach Lądu – grodziska na Rydlowej Górze oraz klasztorze pocysterskim – mówi dr Michał Brzostowicz z Muzeum Archeologicznego. – Celem naszych imprez o charakterze edukacyjnym i kulturalnym jest przypomnienie wielkiej historii tej miejscowości oraz dorobku średniowiecza, epoki, w której powstały fundamenty współczesnej Europy.
Tegoroczna edycja Festiwalu odbywała się pod hasłem „Władza, kraj i ludzie”. Tradycyjnie organizatorzy zadbali o to, by mówiąc o historii, nawet tak odległej, nie zapominać o współczesności. Dlatego obok dyskusji o rozmaitych aspektach życia codziennego w średniowieczu można znaleźć wiele odniesień do naszych czasów.
Dziś, po upływie setek lat, po upadku wielu monarchii, w epoce nowych systemów i rozwiązań politycznych, niewiele się pod pewnymi względami zmieniło – pisze w zaproszeniu do Lądu dr Brzostowicz. – Czy zatem człowiek średniowiecza nie powinien być nam bliski, nam, ludziom z początku XXI wieku, żyjącym ponoć w lepszych czasach?
W MACHINIE CZASU
Obok wydarzeń o charakterze popularnonaukowym tym, co najbardziej przyciąga publiczność do Lądu, jest jednak obecność rekonstruktorów zrzeszonych w licznie reprezentowanych grupach odtwórstwa historycznego. Usiany dziesiątkami płóciennych namiotów teren wokół klasztoru, pełen mnichów i wojów, zapracowanych rzemieślników i kupców, rycerzy i pięknych dam, przechadzających się wśród drzew – wszystko to działa na wyobraźnię i tworzy iluzję, że oto przenieśliśmy się kilkaset bez mała lat wstecz, do Wieków Średnich.
Spójrzcie tylko wokół i nadstawcie uszu: tutaj płatnerz w pocie czoła dopasowuje zbroję, a obok miecznik wykuwa oręż dla szykującego się do walki wojownika. Ten świdrujący w nosie zapach to woń z garbarni, w której właśnie wyprawia się skórki na rzemienie i pasy. Nieopodal młodzi chłopcy ćwiczą się w strzelaniu z łuku, a tuż obok, w cieniu namiotu, jakiś brodaty woj struga z drewna zabawkę dla swojego dziecka. Tak, teren Ośrodka Edukacji Przyrodniczej przez dwa festiwalowe dni tętni życiem. Atmosferę wydarzenia doskonale uzupełniają towarzyszące imprezie koncerty i pokazy.
Macie ochotę nauczyć się dawnych tańców, posłuchać zapomnianych baśni, a może chcecie z bezpiecznej odległości przyjrzeć się walkom słowiańskich wojów? Jeśli tak, nie będziecie się w Lądzie ani przez chwilę nudzić.
Organizatorzy Festiwalu: Starostwo Powiatowe w Słupcy, Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Salezjańskiego w Lądzie, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, Stowarzyszenie „Unia Nadwarciańska” oraz Urząd Gminy w Lądku.
CZYTAJ TAKŻE: Piękny czterdziestoletni. Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca
CZYTAJ TAKŻE: Trzy, dwa, jazz. Jazzonalia 2019 w Koninie
CZYTAJ TAKŻE: Niech ta muzyka trwa! Rozmowa z Piotrem Kulką i Pawłem Zawadzkim z zespołu Wielkopolanie