fot. Mariusz Forecki

„Izabelle” 2018 już w dobrych rękach

„Osieczna to jedno z piękniejszych miejsc w Wielkopolsce, z którym związana jest też tradycja historyczna – pamięć o bitwie o Wzgórze Wiatraczne z 1919 roku. Spotykamy się tu, żeby pogratulować tym wszystkim muzealnikom, którzy w roku 2018 mieli szczególne osiągnięcia” – powiedział Marszałek Marek Woźniak podczas gali wręczenia nagród za najważniejsze Wydarzenia Muzealne Roku 2018 w Wielkopolsce „Izabella”.

20 maja 2019 – w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Muzeów, który przypadał 18 maja – odbyła się już 17 edycja tego wydarzenia, organizowanego przez Fundację Muzeów Wielkopolskich, pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz przy wsparciu finansowym samorządu Województwa Wielkopolskiego.

NAGRODY POD WIATRAKAMI

W tym roku wielkopolscy muzealnicy spotkali się w Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej, którego właścicielem i dyrektorem jest Jarosław Jankowski. Jest to – jedno z nielicznych w Polsce – muzeum prywatne, które powstało w 2012 roku z inicjatywy rodziny Jankowskich, z ich pasji do tradycji młynarskich i z potrzeby wyeksponowania ogromnej kolekcji przedmiotów związanych z kulturą lokalną.

 

Na terenie muzeum znajdują się trzy zabytkowe wiatraki – koźlaki pochodzące z XVIII wieku. W ich historycznych wnętrzach prezentowanych jest kilka tysięcy eksponatów, pochodzących głównie z południowej Wielkopolski. To właśnie wśród wiatraków – w zapachu drożdżowego ciasta i przy akompaniamencie chóru żab – wręczono w tym roku nagrody i wyróżnienia najlepszym wielkopolskim muzealnikom.

 

Ze względu na wyjątkowość miejsca tegoroczna gala rozpoczęła się nietypowo – głośne wystrzały skupiły uwagę gości na rekonstrukcji Bitwy pod Wiatrakami.

Dziewczęta, które wcielały się w role sanitariuszek i udzielały pomocy rannym powstańcom, były obecne podczas całej ceremonii i wręczały kwiaty wyróżnionym i nagrodzonym muzealnikom.

 

Także dzięki temu uroczystość nabrała specjalnego charakteru. Gości przywitał dyrektor Muzeum w Osiecznej Jarosław Jankowski. W istotne kwestie dotyczące organizacji konkursu wprowadził przybyłych Jan Maćkowiak – Prezes Fundacji Muzeów Wielkopolskich oraz Dyrektor Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. W części artystycznej gali wystąpił kwartet smyczkowy z Osiecznej.

O KONKURSIE „IZABELLA”

Do tegorocznego konkursu „Izabella” zgłoszono 52 wydarzenia, wśród nich między innymi wystawy, projekty edukacyjne, prace naukowe i przedsięwzięcia związane z konserwacją zbiorów.

Nagrody konkursowe mieszczą się w następujących kategoriach:

  • kategoria I – Działalność wystawiennicza
  • kategoria II – Działalność edukacyjna, promocyjna, marketingowa
  • kategoria III – Działalność naukowa i wydawnicza
  • kategoria IV – Konserwacja, ochrona dziedzictwa kultury, inwestycje

W każdej kategorii przyznawane są:

  • Nagroda Główna – Grand Prix oraz statuetka „Izabella”
  • Nagroda Pierwsza
  • Nagroda Druga
  • Nagroda Trzecia
  • Wyróżnienia – w zależności od postanowień Kapituły.

W skład Kapituły Konkursu, która rozstrzygnęła tegoroczny konkurs, weszli: Paweł Jaskanis – dyrektor Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie; Witold Przewoźny – etnograf, kustosz Muzeum Etnograficznego w Poznaniu, reprezentant Fundacji Muzeów Wielkopolskich; Waldemar Rataj – główny specjalista ds. programowych, reprezentant Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów; prof. dr hab. Jan Święch – Dziekan Wydziału Historycznego UJ, kierownik Zakładu Teorii Muzealnictwa i Dokumentacji Etnograficznej; dr hab. Michał F. Woźniak – prof. UMK, dyrektor Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

„IZABELLE” 2018

Kapituła zdecydowała o przyznaniu następujących nagród i wyróżnień:

 

KATEGORIA I – DZIAŁALNOŚĆ WYSTAWIENNICZA:

  • Nagroda Główna Grand Prix oraz statuetka „Izabella” – Muzeum Zamek w Gołuchowie, oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu za wystawę pt. „Życie sztuką. Gołuchów Izabeli z Czartoryskich Działyńskiej”
  • Nagroda Pierwsza – Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego za wystawę „Muzeum 3D. Ulicami dawnego Ostrowa. Café Muzeum”
  • Nagroda Druga – Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie za wystawę pt. „Historia transportu wiejskiego. Ocalony blask powozów”
  • Nagroda Trzecia – Rezerwat Archeologiczny w Gieczu, oddział Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy za wystawę pt. „Żywot człowieka poczciwego”
  • Wyróżnienia – Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza w Poznaniu, oddział Biblioteki Raczyńskich za wystawę pt. „Prezydent wart Poznania – Cyryl Ratajski (1875–1942)”; Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku za ekspozycję pt. „Dawnej fonii czar. Wystawa sprzętu radiofonicznego i telewizyjnego”; Muzeum Stanisława Staszica w Pile za wystawę pt. „Obóz jeniecki w Pile 1914–1919”.

 

KATEGORIA II – DZIAŁALNOŚĆ EDUKACYJNA, PROMOCYJNA, MARKETINGOWA:

  • Nagroda Główna Grand Prix oraz statuetka „Izabella” – Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie we współpracy z Instytutem Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN za „Działania upamiętniające i popularyzujące postać generała Dezyderego Chłapowskiego”; Muzeum Archeologiczne w Poznaniu za projekt „Akademia Genius loci”
  • Nagroda Pierwsza – nie przyznano
  • Nagroda Druga – Muzeum Okręgowe im. Stanisława Staszica w Pile za pokonkursową wystawę pt. „Obrazki z dawnej wsi”; Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy Zespół Pałacowo-Parkowy za projekt edukacyjny pt. „Ziemiańskie drogi do niepodległości. Powstańcy Wielkopolscy”
  • Nagroda Trzecia – Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu za organizację imprezy masowej pt. „Wielkopolanie śpiewają Niepodległej. W chwilach próby zwycięstwo”; Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie za projekt pt. „Koleje Wolności 1918–2018”.
  • Wyróżnienia – nie przyznano.

 

KATEGORIA III – DZIAŁALNOŚĆ NAUKOWA I WYDAWNICZA:

  • Nagroda Główna Grand Prix oraz statuetka „Izabella” – Muzeum Narodowe w Poznaniu za katalog wystawy pt. „Seweryn Mielżyński (1804–1872)”
  • Nagroda Pierwsza – Muzeum Okręgowe w Lesznie za książkę pt. „Stolice wielkopolskiego protestantyzmu. Leszno i Śmigiel – współistnienie wyznań”
  • Nagroda Druga – Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie za projekt pt. „Biskupianie na starej fotografii. Wokół wesela biskupiańskiego”

 

  • Nagroda Trzecia – Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej za konferencję pt. „Twórcy – wytwórcy – przetwórcy. Wokół problematyki wzornictwa regionalnego”; Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu za książkę pt. „Wielkopolanie ku Niepodległej – w stulecie zwycięskiego powstania wielkopolskiego 1918–1919 roku”
  • Wyróżnienia – Muzeum Archeologiczne w Poznaniu za publikację pt. „The Cultural Role of Chess in Medieval and Modern Times. 50th Anniversary Jubilee of the Sandomierz Chess Discovery”, Seria Fontes Archaeologici Posnaniensis; Muzeum Ziemi Rawickiej za książkę pt. „Powstanie Wielkopolskie 1918–1919 na ziemi rawickiej. Historia i tradycja”; Muzeum Ziemi Czarnkowskiej za album pt. „ONI DLA NAS. MY DLA NICH. W setną rocznicę Powstania Wielkopolskiego”; Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy Zespół Pałacowo-Parkowy za książkę pt. „Generał Kazimierz Turno (1778–1817) i jego Dobrzyca”.

 

KATEGORIA IV – KONSERWACJA, OCHRONA DZIEDZICTWA KULTURY, INWESTYCJE:

  • Nagroda Główna Grand Prix oraz statuetka „Izabella” – Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie za działanie pt. „Ochrona dziedzictwa kulturowego w Muzeum Początków Państwa w Gnieźnie” – II etap
  • Nagroda Pierwsza – Muzeum Okręgowe w Koninie za „Prace konserwatorsko-restauratorskie kości należących do szkieletu Słonia Leśnego ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Koninie (2017–2018)”
  • Nagroda Druga – Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956, oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu za „Galerię Plakatu z Okresu Socjalizmu”; Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy za „Konserwację wiatraka typu paltrak z Kędzierzyna”
  • Nagroda Trzecia – nie przyznano

 

  • Wyróżnienia – Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej za „Konserwację XVIII-wiecznego ornatu ze zbiorów Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu”; Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku za „Konserwację urządzenia do produkcji napojów gazowanych”; Muzeum Ziemi Nadnoteckiej im. Wiktora Stachowiaka w Trzciance za projekt pt. „Poszukiwania zabytków w Polsce, fakty i mity w praktyce”.

 

Decyzją Kapituły w tegorocznej edycji konkursu przyznano również Nagrodę Specjalną. Otrzymał ją Witold Omieczyński – historyk sztuki, regionalista, społecznik, wieloletni dyrektor Muzeum Okręgowego w Lesznie.

Ze względu na tę okoliczność na uroczystości w Osiecznej pojawiła się Małgorzata Adamowicz, burmistrz Śmigla, aby osobiście pogratulować Witoldowi Omieczyńskiemu i podziękować za wieloletnią współpracę.

 

„Chciałbym pogratulować wszystkim laureatom dzisiejszych nagród i wyróżnień, a tych, którzy w tym roku nie zostali laureatami, zachęcić do dalszych wysiłków w kolejnych latach” – powiedział Marszałek Marek Woźniak na zakończenie swojego przemówienia.

 

Zwrócił także uwagę na jeszcze jedną rolę konkursu, w którym biorą udział muzealnicy – warto się spotykać, porównywać swoje osiągnięcia, wymieniać doświadczenia, a nawet rywalizować. Jest to niezwykle cenne dla rozwoju refleksji muzealnej w Wielkopolsce.

 

CZYTAJ TAKŻE: Inwestycje kulturalne. Stypendia i Nagrody Marszałka Województwa Wielkopolskiego

CZYTAJ TAKŻE: Cyryl Ratajski – wzorzec prezydenta. Wystawa w Muzeum Literackim Henryka Sienkiewicza

CZYTAJ TAKŻE: Nagrody Izabella przyznane!

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0