fot. Mariusz Forecki

Stypendia i nagrody Marszałka wręczone!

Stypendia Marszałka Województwa Wielkopolskiego są dla artystów szansą na realizację swoich projektów oraz zdobycie doświadczenia pod okiem mistrzów. W tym roku odebrały je 22 osoby, a kolejnych 5 zostało nagrodzonych. Uroczystość, połączona z koncertem Macieja Fortuny, odbyła się 21 kwietnia w poznańskiej Auli Artis.

Wielkopolska kultura to nie tylko Poznań, ale też mniejsze ośrodki. – Działają tam ludzie ogromnej pasji i wielu talentów, potrafiący stworzyć coś niezwykłego. Właśnie takie osoby chcemy dostrzegać i wspomóc. Nagradzamy osoby, które przyczyniają się do rozwoju naszej kultury, często mając bardzo znaczące dokonania, zarówno jako artyści, jak i animatorzy. Proponują nam interesujące i różnorodne pomysły na projekty w zakresie wielu dziedzin kultury – mówił podczas inauguracji gali, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Marek Woźniak.

Wielu dotychczasowych stypendystów cieszy się dziś uznaniem w polskiej kulturze. Pokazuje to choćby sukces reportażysty Filipa Springera, pianisty Jacka Kortusa, wokalistki Dagmary Gregorowicz, gitarzysty Łukasza Kuropaczewskiego czy powieściopisarki Joanny Jodełki. Wśród tegorocznych stypendystów znaleźli się m.in. Celina Kotz, Izolda Kiec, Jarosław Borowiec, Agata Siwiak, Luba Zarembińska i Marek Lapis.

 

Podczas uroczystości w Auli Artis zostały też wręczone nagrody za rok 2016 w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury. Za całokształt dorobku kulturalnego nagrody otrzymali Andrzej Leraczyk – animator kultury, naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego w Ostrowie i laureat wielu konkursów poetyckich, a także Janusz Stolarski – aktor, reżyser, animator kultury teatralnej i wychowawca młodych twórców, który w ubiegłym roku obchodził jubileusz 30-lecia pracy artystycznej.

 

Gali wręczenia tegorocznych stypendiów i nagród towarzyszył występ trębacza i kompozytora jazzowego, Macieja Fortuny – stypendysty z 2013 i 2016 roku.

Muzyk poświęcił go twórczości Jerzego Miliana, poznańskiego wibrafonisty w legendarnym sekstecie Krzysztofa Komedy, jednej z najbarwniejszych postaci w historii polskiego jazzu. Na program koncertu złożył się materiał z ubiegłorocznej płyty „Jerzy Milian – Music For Mr. Fortuna”. Co ciekawe, wydawnictwo ukazało się zarówno w formie płytowej oraz w postaci darmowej aplikacji mobilnej „Stretch Milian”, pozwalającej słuchaczowi dowolnie moderować materiał dźwiękowy. W ramach uroczystości, wraz z zespołem, artysta zaprezentował tytułowy utwór skomponowany na trio jazzowe i kwartet smyczkowy, a także inne utwory Miliana, wybrane spośród nagrań zgromadzonych w archiwach poznańskiego Radia Merkury.

Uroczystość wręczenia stypendiów oraz nagród Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury odbyła się w piątek 21 kwietnia o godz. 19 w Auli Artis Collegium Da Vinci (ul. gen. Tadeusza Kutrzeby 10) w Poznaniu.

 

Stypendia Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury w roku 2017 otrzymali:

WIESŁAWA SZCZYGIEŁ-KUSOWSKA – wieloletnia animatorka kultury w Pile, autorka licznych opracowań i felietonów. Była realizatorką wielu przedsięwzięć teatralnych, między innymi: Międzynarodowych Targów Inicjatyw Teatralnych dla Dzieci i Młodzieży, Święta Teatru i Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Rodzinnych. Teatr – Pasja Rodzinna! W ramach programu stypendialnego, chce opracować i wydać w formie książki dziennik czasów pierwszej wojny światowej słynnej pisarki i tancerki Jo Mihaly, stanowiący nieocenione, a przy tym nieznane źródło wiedzy o dawnej Pile.

JANUSZ JUSTYNA – zajmuje się propagowaniem dziedzictwa kulturowego Krajny, w szczególności zaś dokumentowaniem zmian zachodzących w Złotowie. Współpracuje z miejskimi instytucjami w Złotowie – Miejską Biblioteką Publiczną, Muzeum Ziemi Złotowskiej, Złotowskim Centrum Aktywności Społecznej, gdzie organizuje i prowadzi szereg otwartych spotkań i pokazów dla mieszkańców miasta. W ramach programu stypendialnego zakupi sprzęt, który pozwoli mu zadbać o posiadane zbiory multimedialne (ok. 5 tysięcy zdjęć, rycin, map, tekstów z różnych okresów dotyczących głównie Złotowa, jego zabudowy, architektury, społeczności), a także pokryć koszty wyjazdu do Izby Pamięci Powiatu Złotowskiego w Gifhorn (Niemcy), gdzie chciałby zaprezentować swoje dotychczasowe zbiory oraz spróbować pozyskać nowe.

SEBASTIAN FRĄCKIEWICZ – ukończył filologię polską, scenarzysta, krytyk komiksowy, dziennikarz, kurator wystaw, autor blogu „Outline” – wybranego przez miesięcznik „Press” w 2012 roku najlepszym blogiem o literaturze. Jest autorem dwóch książek, z których jedna „Żeby było ładnie. Rozmowy o boomie i kryzysie street artu w Polsce” znalazła się w zestawieniu portalu Culture.pl

WERONIKA STRUGAŁA – studentka Universitat fur Musik Und Darstellende Kunst Wien, wiolonczelistka, uczestniczka licznych kursów mistrzowskich. Jest laureatką wielu konkursów, turniejów, zdobywczynią licznych nagród. Jej najważniejsze osiągnięcia to I miejsce na XV Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. J. Zarębskiego w kategorii kameralistyka, III Nagroda na Konfrontacjach Wiolonczelowych (Bydgoszcz 2004), III Nagroda na Międzynarodowym Konkursie im. B. Warchala „Talenti Europu” (Słowacja 2005). W ramach programu stypendialnego zakupi smyczek mistrzowski z pracowni lutniczej J. Wagnera, M. Siwca lub M. Krupy oraz futerał wiolonczelowy.

 

PIOTR KULKA – Kierownik Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie”, Ekspert Polskiej Sekcji CIOFF, choreograf, manager kultury, członek Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Prowadzi liczne szkolenia z zakresu folkloru wielkopolskiego dla dzieci, młodzieży, nauczycieli, instruktorów oraz zespołów folklorystycznych współpracując z wieloma ośrodkami kultury. Jest prelegentem audycji z zakresu folkloru kształcąc dzieci i młodzież naszego regionu. Członek jury podczas wielu Przeglądów Ludowych Zespołów Tanecznych. Autor publikacji książkowych: „Wybrane tańce i zabawy folkloru wielkopolskiego”, dla najmłodszych „Kolorowanki – Polskie Stroje Ludowe”, „Tradycyjne gry i zabawy w Wielkopolsce”. W ramach programu stypendialnego opracuje, zilustruje oraz sfotografuje unikatowe, tradycyjne instrumenty ludowe regionu Wielkopolski. W wyniku tych prac powstanie publikacja książkowa – edukacyjna kolorowanka „Wielkopolskie instrumenty ludowe”.

MAREK LAPIS – wykładowca fotografii, zajmuje się fotografią dokumentalną i reportażem. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Jest laureatem wielu prestiżowych konkursów fotograficznych m.in: IPA Los Angeles, PX3 Paris, Leica Street Photo, Tokyo IFA, Grand Press Photo, BZWBK PRESS FOTO. Prowadzi zajęcia dla osób upośledzonych intelektualnie na międzynarodowych warsztatach fotograficznych. Jest pomysłodawcą i twórcą autorskiego programu warsztatów dla osób niesłyszących. W ramach programu stypendialnego ukończy wieloletni fotograficzny projekt społeczny pt: „Biało-czerwona”, w którym uwieczni wielopłaszczyznowe relacje zachodzące pomiędzy mieszkańcami zarówno Wielkopolski, jak i całego kraju, a biało-czerwonymi barwami narodowymi. Zwieńczeniem tego projektu będzie wystawa prezentowana w Poznaniu oraz innych miastach wojewódzkich.

IZABELA FIETKIEWICZ-PASZEK – magister filologii germańskiej, poetka, felietonistka, autorka piosenek, redaktorka prasy literackiej, a także współzałożycielka Stowarzyszenia Promocji Sztuki Łyżka Mleka. Angażuje się w życie kulturalne i literackie Kalisza, organizuje Ogólnopolski Festiwal Poetycki im. Wandy Karczewskiej, a także liczne spotkania autorskie
i warsztaty. Zajmuje się historią Żydów i Holocaustu. Obecnie pracuje nad zbiorem wierszy oraz książką prozatorską. Obie te pozycje mają być oparte na źródłach historycznych
i inspirowane losami kaliskich Żydów. W ramach programu stypendialnego sfinansuje swoją podróż i pobyt w Izraelu, gdzie spotka się z ocalałymi z zagłady mieszkańcami Kalisza, weźmie również udział w profesjonalnych warsztatach reportażu.

MARIA ORNAF – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, studentka reżyserii w Szkole Filmowej w Łodzi. Twórczyni filmów i video prezentowanych na festiwalach na całym świecie. Jej pierwszy film dokumentalny „Rudna” opowiadał o powrocie do utraconego dworu należącego do jej rodziny. Był prezentowany na festiwalu „Euroshorts” w Gdańsku i festiwalu „Człowiek w zagrożeniu” w Łodzi. W ramach programu stypendialnego będzie realizowała swój drugi film dokumentalny, opowiadający o poznańskich trojaczkach – siostrach o charakterystycznej urodzie i niezwykłym podobieństwie. Obraz ten ma być pretekstem do rozważań na temat tożsamości.

 

IWONA WITEK – magister sztuki, absolwentka Jazzu i Muzyki Estradowej Akademii Muzycznej w Poznaniu, magister Informatyki i Ekonometrii Uniwersytetu Szczecińskiego. Jest kompozytorką, trębaczką, uczestniczką wielu kursów mistrzowskich i warsztatów. Prowadzi aktywną działalność w organizacjach pozarządowych, angażuje się w działania o charakterze wolontariackim. Do najważniejszych artystycznych osiągnięć kandydatki zaliczyć można aranżację i instrumentację utworów Macieja Fortuny i Andrzeja Przybielskiego. W ramach programu stypendialnego skomponuje utwory inspirowane muzyką jazzową do wierszy Stanisława Grochowiaka – Wielkopolanina oraz zaaranżuje te utwory na big band. Przedsięwzięcie to skupi uwagę na twórczości Stanisława Grochowiaka, zaprezentuje Wielkopolskę jako region otwarty na nowe idee i interdyscyplinarne formy łączące muzykę
z poezją.

CELINA KOTZ – studentka Akademii Muzycznej w Poznaniu, skrzypaczka, zwyciężczyni prestiżowych międzynarodowych konkursów skrzypcowych w Polsce i za granicą m.in. Konkursu im. Ernesta Szymanowskiego, Konkursu: Młody Paganini, Konkursu im. Prof. Nedyalki Simenovej w Haskovo oraz Malta International Music Competition, laureatka nagrody publiczności XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu. Artystka koncertowała w wielu krajach Europy, Azji i USA. W ramach programu stypendialnego zakupi smyczek mistrzowski.

IZOLDA KIEC – profesor zwyczajny nauk humanistycznych w dziedzinie literaturoznawstwa i kulturoznawstwa. Autorka jedenastu książek autorskich, między innymi o Halinie Poświatowskiej, Zuzannie Ginczance i Agnieszce Osieckiej. Jej ostatnią książką jest „Czy chce Pan być powieszony w sympatycznym towarzystwie? Poznańskie kabarety artystyczne dwudziestolecia międzywojennego”. W swej twórczości podejmuje wątki kobiece i feministyczne. W ramach programu stypendialnego zamierza opublikować pierwszą powojenną redakcję utworów Romana Tadeusza Wilkanowicza – poety, satyryka, publicysty, uczestnika powstania wielkopolskiego, nazywanego bardem tego powstania.

STEPAN RUDIK – fotografik, absolwent Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, członek Związku Polskich Artystów Fotografików – laureat wielu konkursów realizowanych w Polsce, na Ukrainie i w Rosji. Jest dwukrotnym zdobywcą pierwszych nagród w ramach Wielkopolska Press Photo. Uczestnik wielu międzynarodowych wystaw. W ramach programu stypendialnego będzie portretował losy ukraińskich imigrantów mieszkających w Wielkopolsce.

 

JULIA SAWICKA – magister sztuki, absolwentka Uniwersytetu Zielonogórskiego, wokalistka, pianistka, kompozytorka. Prowadzi wszechstronną działalność artystyczną – koncertową i kompozytorską. Od wielu lat prowadzi również działalność edukacyjną, która stanowią znaczący wkład w rozwój polskiej kultury muzycznej. Jest pomysłodawczynią i szefową Międzynarodowych Leszczyńskich Warsztatów Jazzowych oraz prezesem działającej od kilkunastu lat Fundacji Edukacyjnej „Pro Musica”. W ramach programu stypendialnego zrealizuje nowy projekt artystyczny – płytę „Julia Sawicka Project”, utrzymaną w stylistyce jazzowej, a jednocześnie odwołującą się do potencjału muzyki klasycznej i ludowej.

JOANNA MICHALSKA – uczennica kierunku: technik cyfrowych procesów graficznych w Zespole Szkół Techniczno-Elektronicznych w Kaliszu. Bierze udział w kursach, warsztatach i konsultacjach u znanych artystów grafików. Jest autorką cyklu grafik, które prezentowane były na wystawie rysunków na V Ogólnopolskim Festiwalu Poetyckim im. Wandy Karczewskiej oraz w CKiS w Kaliszu. Ilustrowała książkę poety Marcina Królikowskiego. W ramach programu stypendialnego zakupi oprogramowanie i sprzęt do swojej pracowni i będzie doskonaliła swój warsztat u znanych grafików.

ANNA MIERNIK – absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie, pianistka. Koncertowała jako solistka i kameralistka na całym świecie, w tym w Carnegie Hall w Nowym Jorku. W ramach programu stypendialnego, chce dotrzeć do niepublikowanych dotąd utworów Feliksa Nowowiejskiego, nagrać je, a następnie opublikować na CD oraz w serwisach streamingowych. Płyta zostanie nagrana w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie.

JAROSŁAW BOROWIEC – doktor nauk humanistycznych, historyk literatury, redaktor. Autor książek „Zadura. Ścieżka wiersza” (2008) oraz tomu rozmów z Krystyną Miłobędzką i Andrzejem Falkiewiczem „Szare światło” (2009). Redaktor licznych książek, przygotował m.in. publikacje „Wielogłos. Krystyna Miłobędzka w recenzjach, szkicach, rozmowach” (2012) oraz „Nie przeczytane”. Studia o twórczości Andrzeja Falkiewicza (2014). Współorganizator konferencji naukowych poświęconych literaturze najnowszej. Kurator festiwalu literackiego towarzyszącego Nagrodzie Kościelskich w latach 2011-2013, organizator licznych spotkań i wydarzeń literackich. Teksty i rozmowy o literaturze publikował w tomach zbiorowych, a także na łamach „Tygodnika Powszechnego”, „Nowych Książek” i „Twórczości”. W ramach stypendium podejmie prace edytorskie nad opracowaniem wierszy zebranych Krystyny Miłobędzkiej.

 

AGATA SIWIAK – doktor nauk humanistycznych, teatrolożka, kulturoznawczyni, kuratorka teatralna. Adiunkt w Katedrze Dramatu, Teatru i Widowisk Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, uczestniczka konferencji, autorka tekstów dotyczących sztuki w kontekście wykluczenia społecznego. Była dyrektorką artystyczną Festiwalu „baz@rt”w Narodowym Teatrze Starym w Krakowie i Festiwalu Dialogu Czterech Kultur w Łodzi, sprawowała opiekę kuratorska nad Festiwalem Euro Drama w Teatrze Polskim we Wrocławiu, Programem Performatywnym Europejskiego Kongresu Kultury. Wraz z samorządem Województwa Wielkopolskiego realizowała program „Wielkopolska: Rewolucje”. W związku z tym programem, w roku 2013 uzyskała nominację do Paszportu Polityki w kategorii „Teatr”. Obecnie jest dyrektorką artystyczną Festiwalu „Bliscy Nieznajomi” w Teatrze Polskim w Poznaniu. W ramach programu stypendialnego chce przebadać efekty programu „Wielkopolska: Rewolucje”.

LUBA ZAREMBIŃSKA – realizatorka spektakli w teatrach dramatycznych i lalkowych m.in. w Olsztynie, Wałbrzychu, Warszawie, Legnicy. Jest założycielką Ośrodka i Teatru „Stacja Szamocin” i autorką licznych projektów socjokulturalnych. W ramach przyznanego programu stypendialnego chce zająć się uporządkowaniem dokumentacji (zdjęcia, dokumenty, recenzje, kasety video, kasety magnetofonowe, które zawierają między innymi archiwalne nagrania o artystach z Szamocina autorstwa Marzanny de Latour z Radia Bis). Chce też nagrać i spisać wspomnienia szamocińskich reżyserów, stworzyć kalendaria premier i pokazów teatralnych – przy okazji przypadającej w 2017 roku 25 rocznicy utworzenia wielopokoleniowego Teatru 44 oraz 20 rocznicy powołania i zorganizowania Ośrodka i Teatru „Stacja Szamocin”.

KINGA WALLA – absolwentka Kulturoznawstwa w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu, członkini kilku grup literackich, między innymi Koła Młodych przy poznańskim oddziale Związku Literatów Polskich, poetka. Jej wiersze zostały docenione w kilku konkursach poetyckich i prezentowane w internetowym Radio Liryka. Publikowała w „Odrze”, „Szafie”, „Salonie Literackim”. Jej teksty były także prezentowane w ramach festiwalu „Poznań Poetów”. Prowadzi koło poetyckie w jednej ze szkół podstawowych w Nowym Tomyślu. W ramach programu stypendialnego chce opublikować tom poetycki i promować go podczas kilku festiwali poetyckich.

STANISŁAW MAŁYSZKO – etnograf i dyplomowany archiwista, autor kilkunastu książek, licznych artykułów naukowych i popularnonaukowych oraz dokumentacji i ewidencji zabytków, nagrodzony m.in. Złotą odznaką „Za opiekę nad zabytkami” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach programu stypendialnego zamierza dokończyć badania terenowe i archiwalne oraz napisać książkę pt. „Przydrożne znaki wiary i pamięci na terenie gminy Gołuchów”.

MAREK JANKOWSKI – ukończył Ochronę dóbr kultury na UAM w Kaliszu, pracownik Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej, współautor albumu fotograficznego „Wielkopolskie wiatraki” – nagrodzonego Grand Prix za najwybitniejsze wydarzenie muzealne roku w kategorii „Wydawnictwo” oraz autor innych publikacji fotograficznych. Bierze udział w pracach remontowych oraz konserwatorskich przy obiektach zabytkowych. W ramach programu stypendialnego chce wydać przewodnik turystyczny, w którym znajdzie się wytyczony szlak zabytkowych wiatraków na terenie powiatu pleszewskiego.

MICHAŁ MĄKA – magister sztuki, ukończył UAM w Poznaniu, laureat nagród na konkursach plastycznych związanych ze sztuką street artu i klasycznym malarstwem, autor kilkunastu wystaw m.in. w Toruniu, Poznaniu, Kaliszu, oraz prac w przestrzeni miejskiej m.in. w Berlinie, Rzymie, Londynie, a także Kaliszu, Poznaniu i Wrocławiu. Prowadził warsztaty plastyczne dotyczące m.in. grafiki warsztatowej, szablonu, graffiti. W ramach programu stypendialnego chce namalować mural na terenie miasta Kalisza, którego tematem będzie „Geometria dźwięku” – barwne figury geometryczne, kompozycyjnie dobrane do danej ściany, miejsca i otoczenia. Projekt ma nawiązywać do teorii pitagorejskiej o harmonii sfer, koncepcji będącej połączeniem muzyki i matematyki.

 

Nagrody Marszałka Województwa Wielkopolskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury za rok 2016 zdobyli:

ELŻBIETA WASYŁYK – malarka, profesor Akademii Sztuki w Szczecinie, autorka ok. 70 wystaw indywidualnych oraz kilku rozległych cykli malarskich prezentowanych w Polsce i zagranicą. Jej prace wystawiano na ok. 80 wystawach zbiorowych. Jest trzykrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Fundacji Jana Pawła II w Rzymie. Jest też laureatką kilku nagród i wyróżnień, autorką trzech tomików poezji oraz licznych publikacji naukowych.

DANUTA GOŚCIŃSKA – animatorka kultury, nauczycielka gry na fortepianie, opiekun zespołów muzycznych, akompaniator, wykładowca w zakresie sztuki muzycznej. Wielu z Jej podopiecznych to laureaci ważnych nagród na konkursach pianistycznych w Polsce i zagranicą. Jest organizatorką  prestiżowych wydarzeń muzycznych w Koninie m.in. Chopinowskich Interpretacji Młodych. Jest ponadto inicjatorką i organizatorką szkolnych konkursów muzykowania zespołowego. Była wielokrotnie wyróżniana nagrodami – szczególnie za działania dydaktyczne i organizacyjne. 

ZOFIA WAWRZYNIAK – emerytowana nauczycielka plastyki, malarka, aktywna społecznie, zaangażowana w działalność w obszarze kultury, organizatorka plenerów i warsztatów malarskich na terenie powiatu słupeckiego, współpracuje z lokalnymi stowarzyszeniami angażując się w organizację imprez środowiskowych, szczególnie propaguje wiedzę o ochronie zabytków, współpracuje z placówkami kulturalnymi, w których organizuje również wystawy malarskie.

ANDRZEJ LERACZYK – dziennikarz, naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego w Ostrowie, laureat wielu konkursów poetyckich. Dzięki jego inicjatywie i pracy twórczej powstały oraz są kontynuowane projekty skupiające  międzynarodowe grono wykonawców oraz miłośników muzyki z Polski oraz świata. Należą do nich: odbywający się od 35 lat Międzynarodowy Festiwal „Chopin w barwach jesieni”, 33 edycje Konfrontacji Chopinowskich – Antonin, 29 edycji Turnieju Pianistów Stypendystów Zagranicznych o nagrodę im. Księcia Antoniego Radziwiłła w Antoninie oraz 15 edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Wielkanocnego „Ciemna jutrznia”.

JANUSZ STOLARSKI – aktor, reżyser, animator kultury teatralnej, dydaktyk i wychowawca młodych twórców. W 2016 roku obchodził jubileusz 30-lecia pracy artystycznej. Jest artystą wielokrotnie nagradzanym w kraju i za granicą. Organizuje krajowe i zagraniczne warsztaty teatralne.Pracuje z dziećmi, młodzieżą, osobami starszymi, osadzonymi w zakładach karnych, osobami po kryzysach psychicznych i niepełnosprawnymi. Jest współtwórcą poznańskiego Stowarzyszenia Teatralnego ANTRAKT. Sprawuje opiekę artystyczną nad Teatrem Korybant, a także pracuje warsztatowo w CK Zamek z grupą osób po kryzysach psychicznych, tworząc z nimi „Teatr Pod Fontanną”.

 

CZYTAJ TAKŻE: Przyjemność tekstów. Konkurs „Pamiętajmy o Osieckiej” 2018

CZYTAJ TAKŻE: Zawsze kibicuję słabszemu. Rozmowa z Iloną Witkowską

CZYTAJ TAKŻE: Stanisław Teisseyre… z niepamięci

 

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0