Barbara Kowalewska Kurz w kadrze „Staram się rejestrować całe procesy, nie tylko pojedyncze chwile. Często przekonywałem się, że dopiero po złożeniu wielu zdjęć w całość wyłania się coś istotnego, czego nie widać na pojedynczym obrazie” – mówi Mariusz Forecki, laureat Nagrody Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury.
Barbara Kowalewska Pokazać niewidoczne „W obecnych czasach zanika poczucie, że używanie medium, jakim jest fotografia, zakłada jakąś odpowiedzialność” – twierdzi Marek Lapis, autor wielu projektów fotograficznych, stypendysta Marszałka Województwa Wielkopolskiego.
Barbara Kowalewska Sztuka wobec błędu „Sztuka może być użyta do ukazywania ukrytych społecznie zjawisk. Stwarza kulturę wizualną, dostosowując ją do nowych sposobów funkcjonowania społeczeństwa” – twierdzi profesor Maciej Kurak, kurator XIII Biennale Grafiki.
Barbara Kowalewska Mosina artystami stoi To wyjątkowe miejsce na mapie Wielkopolski. Galeria Sztuki w Mosinie w maju tego roku obchodzi 30. rocznicę istnienia. O historii instytucji i przemianach, jakie w niej zaszły, mówią dyrektor placówki Dorota Strzelecka oraz Jacek Strzelecki, jej współzałożyciel.
Barbara Kowalewska Przyszłość jest dziś „Obserwujemy odchodzenie od sztuki «podawczej», polegającej na tym, żeby dziecku coś po prostu pokazać. Obecnie częściej zakładamy współudział i interakcję dzieci” – Agnieszka Waligóra o festiwalowych propozycjach artystycznych 24. Biennale Sztuki dla Dziecka.
Barbara Kowalewska Więcej mroku! „Nazwaliśmy się Good Night Collective, żeby wieczór był dobry i noc piękna” – rozmowa z Justyną Olszewską, kuratorką niezwyczajnej wystawy w Centrum Kultury Zamek.
Barbara Kowalewska Myśleć rysunkiem Rysunki projektantów i architektów nie są wyłącznie wizualnymi „notatkami”. Wystawa prezentowana właśnie w Polskim Teatrze Tańca pokazuje, że to także zapisy procesu myślowego i artystycznego. Z kuratorem wystawy Tomaszem Matusewiczem rozmawia Barbara Kowalewska.
Barbara Kowalewska Gościnność miejsca „Instytucje kultury są środowiskami opiniotwórczymi i powinny angażować się w dyskusję, uczestniczyć w żywej wymianie myśli, pełnić funkcję współczesnej agory” – rozmowa z Andrzejem Marcem z okazji 5-lecia istnienia poznańskiego Pawilonu.
Barbara Kowalewska Wiele wcieleń mebla „Zmiana systemowa daje szansę na stworzenie czegoś zupełnie nowego” – o nietradycyjnym traktowaniu mebli mówi Oliwia Ledzińska, laureatka 41. Konkursu im. Marii Dokowicz na najlepszy dyplom UAP w dziedzinie projektowej.
Barbara Kowalewska Zmylam widza „Przez całą historię sztuki kobieta była pokazywana jako estetyczny obiekt widziany okiem mężczyzny” – menady i obrazy ciała Magdy Hueckel na wystawie w CK Zamek.
Barbara Kowalewska Postsowieckie wstrząsy Dla Sergeya Shabohina pojęcie ruchów tektonicznych stało się metaforą rozpadu Związku Radzieckiego i dalszych konsekwencji tego rozpadu. Wystawę białoruskiego artysty w poznańskim „Arsenale” przybliża dyrektor galerii Marek Wasilewski.
Barbara Kowalewska Sowa Minerwy nad Rusałką Obrazy jeziora są współczesne. Ale film, zarejestrowany kamerą niemieckiej produkcji z 1938 roku, przenosi nas w podwójny mrok: mrok wydarzeń związanych z genezą Rusałki i mrok zapomnienia. Instalacja Adriany Molendy i Antona Vargi w Galerii Miejskiej Arsenał ma wywołać dyskusję o przemilczanej historii.